Ovocné a zeleninové šťávy – rady a tipy

Pitím čerstvých zeleninových a ovocných šťáv prokazujeme svému tělu významnou službu. Společně se nyní podíváme, na co si dát při jejich konzumaci pozor nebo kdy a v jakém množství je pít, aby užitek z nich byl co největší.

Čerstvá šťávaAbychom mohli mít z pití ovocných a zeleninových šťáv zdravotní prospěch, je nutné dodržovat několik základních pravidel. Šťávy je nutné zkonzumovat co nejdříve po jejich přípravě, nejdéle zhruba do půl hodiny. Podléhají totiž rychle nežádoucímu procesu oxidace, což je znát i na jejich barvě a chuti.

Je také nevhodné, aby šťávy procházely jakoukoli tepelnou úpravou, protože při vyšších teplotách dochází k přeměně organických sloučenin v anorganické. Rovněž by šťávy neměly být dodatečně přislazovány, neboť pak dochází k jejich kvašení a kyselinotvorným účinkům, což našemu tělu neprospívá.

V některých případech je časový odstup nutný

Je také třeba pamatovat na to, že ideální je pití šťáv nalačno. Po konzumaci většího množství zejména po jídle dochází ke zředění či spláchnutí trávících šťáv v žaludku a tím k narušení přirozeného trávícího procesu. Odstup od konzumace jídla by měl být alespoň dvacet minut. Nedoporučuje se rovněž míchat šťávu z ovoce a zeleniny dohromady, snad s výjimkou kombinace mrkve s jablkem. I zde je nutný odstup.

Pití šťáv má i svá omezení

Pokud jde o množství vypitých šťáv, doporučuje se začínat pozvolna, v množství 200 – 300 ml. Nedostaví-li se zažívací potíže, je možné dávky postupně navyšovat až na několik litrů denně.

I zde ovšem platí určitá omezení. Lidé trpící kvasinkovým onemocněním by se měli vyhnout ovocným šťávám pro jejich vysoký obsah sacharidů. U zeleniny platí stejné varování pro šťávu z červené řepy a větší množství šťávy z karotky. Rovněž šťáva z některých druhů zeleniny jako je červená řepa, hlávkové zelí, kapusta a petržel by neměla být konzumována ve větším množství, neboť způsobuje silné očistné reakce.

Šťávy pomáhají při konkrétních potížích

Ovocné a zeleninové šťávy kromě výše uvedených příznivých účinků mohou při správných kombinacích blahodárně působit i na konkrétní onemocnění. Za všechny uveďme např. šťávu z karotky, červené řepy a okurky v poměru 3:1:1, která může příznivě působit při jaterních potížích nebo šťávu z karotky, celeru a petržele v poměru 6:3:1, která pomáhá při onemocnění diabetem.

Obecně platí, že proto, abychom mohli očekávat příznivé výsledky u konkrétních potíží, je nutné pít pravidelně alespoň půl litru příslušné šťávy denně.

Pití čerstvých, přírodních šťáv si své místo v mnoha domácnostech nenašlo náhodou. Finanční prostředky a čas vynaložený k jejich přípravě je investicí, která se nám bezesporu vrátí. Ať již hledáme prostředek k pročištění organismu, k redukci váhy, posílení vitality, zásobení těla nezbytnými látkami pro jeho správné fungování nebo podporu léčby konkrétního onemocnění, mělo by být pití přírodních šťáv dobrým tipem.