Dieta při kvasinkové infekci – vhodné a nevhodné potraviny

Byla-li v těle diagnostikována kvasinkové infekce, představuje příslušná dieta první a nejzákladnější opatření směřující k nápravě. Proč pouze základní a co taková dieta obnáší?

Zeleninový salátSamotný princip kvasinkové diety je velmi jednoduchý. Candida albicans, jednobuněčná houba, jejíž přemnožení kandidózu způsobuje, se živí sacharidy v jakékoli podobě. Ty je proto nutné z denního jídelníčku zcela vyloučit. Rovněž jí prospívá kyselé prostředí. Odstranění překyselení a dostatek zásadotvorných potravin představuje neméně důležitý princip této diety.

Vhodné a nevhodné potraviny

Nevhodné potraviny:

  • nejrůznější sladkosti, moučníky, buchty, oplatky, čokolády apod., kandované, sušené či zavařované ovoce, med, mléko a mléčné výrobky (vyjma kefíru), produkty z bílé mouky, rýže, těstoviny, uzeniny, potraviny s obsahem konzervantů

U sladkostí se zdá být vzhledem k obsahu cukru důvod vyřazení ze stravy zřejmý. Právě nejrůznější moučníky způsobují nejvýraznější obtíže a kandida díky nim může růst na úkor hostitele. U ostatních potravin jejich škodlivost nemusí být patrná na první pohled. Mléčné výrobky sem patří s ohledem na obsaženou laktózu, mléčný cukr, a jejich kyselinotvorné a zahleňující účinky na organismus. Stejně tak jsou kvasinky schopné konzumovat i sacharidy obsažené v potravinách z bílé mouky.

Vhodné potraviny:

  • veškerá nesladká syrová zelenina, jáhly, pohanka, nesladké druhy ořechů, kefír, kysané zelí, kokosový olej

Sporné potraviny:

Existují také potraviny, jejichž účinky na kandidu se u jednotlivých konzumentů liší. Jejich působení na svůj organismus musí každý vyzkoušet sám. Jedná se například o ovoce. U některých strávníků reaguje v těle zásadotvorně, u některých se jím kvasinky živí. Obecně platí, že za bezpečné je považováno pouze ovoce s minimálním obsahem cukrů, tj. citróny, žlutý grep, limetky a avokádo. Naopak potíže způsobuje ovoce s vyšším obsahem cukrů, například hroznové víno, hrušky, ananas apod.

Shoda nepanuje ani v případě konzumace masa. Kvasinky se jím sice přímo neživí, ovšem jedná se o problematickou potravinu vzhledem ke svým kyselinotvorným účinkům. Vhodné je proto spolu s masem konzumovat i dostatek syrové zeleniny a dodržovat principy dělené stravy. Rozporuplné názory panují rovněž v případě brambor a pečiva z celozrnné mouky.

Změna jídelníčku představuje pouhý základ

Změna způsobu stravování u kandidózy zabraňuje dalšímu šíření přemnožení kvasinek v organismu a neznehodnocuje tak další léčebný postup. Sama o sobě ovšem problém neřeší a při přerušení diety se obtíže bez dalších léčebných opatření rychle vracejí. Kvasinková dieta tak představuje pouhý nezbytný základ, bez kterého v návrat ke vnitřní rovnováze v organismu příliš doufat nelze.