Dělená strava – její princip a účinky

Dělená strava představuje základ ohleduplného stravování především proto, že respektuje přirozené pochody našeho trávicího procesu. Tím nás je schopna ušetřit celé řady nepříjemných zdravotních komplikací. Co tedy takový jídelníček obnáší?

290262_8633

Koncept dělené stravy je ve své podstatě jednoduchý. Počítá s tím, že k dokonalému trávení bílkovin jsou v žaludku zapotřebí kyselé šťávy, zatímco k trávení sacharidů šťávy zásadité. Co se tedy stane, zkonzumujeme-li například kuřecí řízek s bramborovou přílohou? Řízek je povahy bílkovinné, zatímco v bramborách dominují sacharidy. Mozek tedy vydá povel k tvorbě kyselých i zásaditých trávicích šťáv, ty se vzájemně zneutralizují a jídlo už v počáteční fázi trávicího procesu nemůže být správně zpracováno.

Takto nedostatečně natrávená potrava putuje skrze dvanácterník do střevního traktu, kde způsobuje hnilobné a kvasné procesy, které naše tělo značně zatěžují. Výsledkem bývá nepříjemná únava po jídle, zácpa, nadýmání, průjem a časem mohou přijít i závažnější zdravotní potíže.

Klíčem je správná kombinace potravin

To jediné, co je potřeba v rámci dělené stravy udělat, je oddělit v rámci jednoho pokrmu potraviny s převahou bílkovin od těch s převahou sacharidů. Obě skupiny by se měly konzumovat zvlášť. Každou z nich lze také kombinovat se skupinou takzvaných neutrálních potravin, kam spadá převážně zelenina (ideálně syrová).

Potraviny s převahou bílkovin: maso, vejce, mléčné výrobky, ořechy

Potraviny s převahou sacharidů: brambory, pečivo, rýže, obiloviny, sladkosti (včetně sušeného ovoce)

Dělená strava v praxi

Při pohledu na uvedené rozdělení nelze přehlédnout, že dělená strava v podstatě rozbíjí u nás běžné klasické schéma hlavního jídla (maso, sýr) plus typické přílohy (brambory, rýže, pečivo, knedlíky). Tak tomu bohužel je. Typická strava naší rodné země na mechanismy trávení ohledy skutečně nebere. Chceme-li našemu tělu opravdu pomoci, bude nutné kombinaci stravy změnit.

V praxi to znamená například masový pokrm s vařenou či syrovou zeleninou. Zeleninu jakožto neutrální potravinu lze kombinovat také s opačnou skupinou, tj. s brambory, rýží či obilovinami.

Ačkoli dělená strava vyžaduje určitou odvahu ke změně stravovacích návyků, při troše praxe se dají objevit chutné pokrmy, které naše tělo dokáže trávit bez obtíží. Odměnou nám bude zlepšené trávení, absence poklesu výkonnosti po jídle a často i redukce přebytečných kilogramů.

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net