Ledviny a pitný režim – jen hodně pít nestačí

Starat se o své ledviny dodržováním pitného režimu je jistě třeba, ovšem podstatnou roli zde hraje i to, jaké tekutiny konzumujeme. Které nápoje tedy pít a kterým je dobré se s ohledem na dobrou kondici ledvin raději vyhnout?

ledvinaVzhledem k faktu, že ledviny fungují jako filtr tekutin, je třeba věnovat pozornost tomu, čím hydratujeme svoje tělo. Jako jednoznačně nejvhodnější tekutinu lze označit tu nejzákladnější – čistou vodu. Je zde řeč o vodě z kohoutku. Její kvalita bývá ve větších městech dostačující, jinde, zejména je-li čerpána ze studní, je dobré nechat si její kvalitu přeměřit.

Použít se dá rovněž i voda balená. Ideál pro naše zdraví představuje voda kojenecká, ledovcová nebo voda upravená domácím ionizátorem na principu elektrolýzy, nicméně zde je již třeba počítat s vyššími finančními nároky.

Mezi ideální zdroje hydratace organismu lze považovat i čerstvé, přírodní ovocné i zeleninové šťávy. Speciálně pro podporu funkce ledvin pak slouží šťáva z karotky, celeru a petržele v poměru 6:3:1 nebo z karotky a špenátu v poměru 3:2.

Vhodné byliny mohou pomoci

Oslabenou funkci ledvin může také podpořit celá řada bylin. Za všechny můžeme jmenovat např. vrbici bílou, přesličku rolní, jalovec obecný či vřes obecný. Dobrou službu může vykonat i vývar z kořene smetánky lékařské, zejména v době nejrůznějších očist organismu, kdy jsou důsledkem většího množství vylučovaných toxinů z těla ledviny více zatíženy a mohou o sobě dávat znát mírnou bolestí.

Obecně platí, že jakékoli bylinné ledvinové směsi tento orgán podpoří. Ovšem spoléhat se pouze na ně a ignorovat ostatní doporučení týkající se péče o ledviny například ve vztahu ke stravě bude jejich účinek dosti limitovat.

Čeho je dobré se vyvarovat

To, čemu bychom se měli vyhnout, představují jakékoli umělé, slazené nápoje a káva, neboť tělo naopak dehydratují a přispívají k celkovému překyselení. Vhodná však není ani sycená voda, protože kysličník uhličitý zde vodu rovněž okyseluje a její výsledné pH je opět nepříznivé pro naše tělo.

Pokud se jedná o množství tekutin, lékaři zde doporučují alespoň 2 l denně, ovšem slovo „alespoň“ zde má svůj nemalý význam. Ideálně by se měl denní přísun tekutin rovnat 2,5 l a v případě prováděné očisty organismu až 3 l denně. Vhodné je hydratovat tělo hned ráno po probuzení např. půl litrem vody, což většinou zvýší vitalitu a usnadní následný start do nového dne.