Péče o ledviny – co škodí a co prospívá

Dobrý stav ledvin je pro naše zdraví nepostradatelný. Jejich kapacita je sice značně naddimenzovaná, nicméně asi po dvacátém roce života jejich funkce začíná slábnout. Nevhodným životním stylem si je proto možné v budoucnu přivodit široký okruh zdravotních komplikací. Podívejme se tedy, jak se takovým potížím vyhnout nebo alespoň výrazně snížit pravděpodobnost jejich výskytu.

LedvinyLedviny filtrují z krve vodu a propouštějí do ní odpadní látky. Podílejí se také na minerálním hospodářství. Otoky, potíže při močení, bolesti třísel nebo zad v bederní oblasti, impotence, únava, namodralé kruhy pod očima, váčky pod očima, nadměrné slzení, to jsou jen některé z mnoha příznaků oslabení ledvin. Zde je tedy několik tipů pro to, aby tento párový orgán fungoval co nejlépe až do pokročilého věku.

Důležitá je volba stravy

Volbou stravy můžeme svoje ledviny velmi zatěžovat nebo jim naopak ulevit. Snad nejméně vhodná je strava s nadbytkem živočišných bílkovin, jejichž odpadové produkty ledviny vylučují z těla a v případě potíží by měly být jednoznačně omezeny. Dále ledvinám neprospívá častá konzumace cukru a mléčných výrobků. Tedy strava převládající v našich stravovacích návycích.

tip: Činnost ledvin dobře podporuje kořen pampelišky. Sušený kořen smetánky lékařské rozemelte a užívejte 1 až 2 lžičky denně. Zapijte douškem vody.

Ledvinám naopak prospívá syrová strava, jež zásobuje naše tělo nezbytnými látkami v organickém stavu a upravuje acidobazickou rovnováhu těla. Ideální jsou v tomto směru zeleninové saláty, doplněné olejnatými semeny a luštěninami.

Nadměrně solit se nevyplácí

Jak již bylo zmíněno, starají se ledviny i o naše minerální hospodářství. To se týká zejména rovnováhy sodíku a draslíku, což jsou prvky vzájemně antagonické, tj. protichůdné. Vzhledem k tomu, že v typické stravě dnešního člověka je jednoznačný nadbytek sodíku, doporučuje se ve vztahu k ledvinám omezení kuchyňské soli.

Nicméně její výrazný nadbytek se dá kompenzovat právě již zmiňovanou syrovou stravou. Ta obsahuje dostatek draslíku, který sodík dokáže neutralizovat. Podobnou službu udělá také pravidelná konzumace čerstvé, přírodní šťávy z karotky, petržele a špenátu. Nutno podotknout, že ideálním stavem zde rozumíme rovnováhu mezi těmito prvky.

Propojení ledvin a psychiky

Vztah mezi naší psychikou a tělem bychom neměli opomíjet. Alternativní medicína v této souvislosti upozorňuje na zjevnou souvislost mezi oslabenou funkcí ledvin a pocity strachu, úzkosti, přehnané opatrnosti a nevyřešenými vztahy s našimi nejbližšími. Snažme se proto i v dnešní tolik hektické době najít čas jen pro sebe, k uvolnění, relaxaci. Pátrejme po původu našich vnitřních konfliktů a snažme se žít v souladu sami se sebou i s ostatními lidmi. Posílíme tím nejen své ledviny.

Platí to však i obráceně, jak potvrzuje mnoho léčitelů. Podpořme na tělesné rovině ledviny a naše obavy, strachy a úzkosti se začnou zázračně rozplývat. Vyplatí se obojí.