Schizandra čínská – dodává energii a vitalitu

Klanopraška známá také jako schizandra čínská patří mezi liány z Dálného východu, které dorůstají délky až 10 metrů. Pro nás jsou zajímavé zejména její načervenalé bobulovité plody, protože patří mezi významné adaptogeny, tj. látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v nepříznivých podmínkách.

Klanopraška čínskáPlody klanoprašky patří k nejdůležitějším prostředkům tradiční čínské medicíny. Není divu. Vedle svých povzbuzujících účinků působí schizandra také výrazně antioxidačně. Snižuje cholesterol, normalizuje krevní tlak, pomáhá při zánětech žaludku. Známá je také její schopnost ochrany a regenerace jater.

Bez povšimnutí by neměl zůstat ani její vliv na mužskou potenci, neboť se jedná o přírodní afrodisiakum.

 

Klanopraška trumfne i běžnou kávu

Hlavním přínosem schizandry čínské však zůstává její povzbuzující účinek. Zkonzumované plody prokazatelně odstraňují únavu, vyčerpání, zostřují smysly. Používá se proto při zvýšených nárocích na fyzický výkon například při sportu.

tip: Vyzkoušejte 1 – 3 g klanoprašky před absolvováním náročné turistické trasy.

V oblasti psychické zvyšuje schopnost koncentrace, což ocení zejména studenti. Dokáže také zlepšit náladu a mírnit depresi.

Povzbuzující účinek klanoprašky je celkově silnější než kofein a trvá až 6 hodin. Na rozdíl od běžné kávy zde nehrozí žádné abstinenční příznaky. Zatímco člověk získá spoustu nových sil pro své aktivity, schizandra zároveň harmonizuje a detoxikuje jeho tělo. To běžná káva skutečně neumí.

Kde však má káva přeci jen pořád navrch, je požitek z konzumace. Hlavně rozhodneme-li se z ryze praktických důvodů nebo kvůli úspoře času jíst rovnou plody klanoprašky, narazíme na velmi trpkou až svíravou chuť, která se s vychutnáním šálku kávy může rovnat jen stěží.

Dávkování

Dvě kávové lžičky plodů se roztlučou v hmoždíři, zalijí 0,5 litrem horké vody a nechají 10 – 15 minut luhovat. Mnohem praktičtější a rychlejší je rozkousat a sníst samotné plody. Nárůst výkonu se dostavuje po snědení 1 – 3 g plodů. Účinek nastupuje nejdéle do hodiny.

tip: 1 g odpovídá asi 10 kusům plodů klanoprašky.

Při dlouhodobém užívání je lepší si dávku 1 g rozdělit do 2 až 3 dávek za den.

 

Foto: Wikimedia