Překyselení organismu – co znamená a jak se projevuje

Pojem překyselení organismu si díky množství informačních zdrojů z oblasti přírodní medicíny postupně nachází cestu do povědomí společnosti. Naštěstí. Pokud jste o něm již také slyšeli a rádi byste se dozvěděli, o co se vlastně jedná a proč je téma překyselení a jeho eliminace tak zásadní pro naše zdraví, následující řádky by vám měly pomoci se v tématu rychle zorientovat.

pHHodnota pH hraje ve správné funkčnosti našeho těla klíčovou roli. Krev každého člověka musí mít za všech okolností stabilní pH v rozmezí 7,35 – 7,4. Jeho snížení na 7 či zvýšení na 7,6 by už mohlo znamenat smrt. Náš organismus se proto žádoucí hodnoty snaží udržet za každou cenu.

Budeme-li naše tělo zatěžovat v důsledku stresu a nevhodné stravy příliš velkým přísunem kyselých látek, rezervy těch zásaditých se v krvi rychle vyčerpají a tělo v zájmu zachování života začne odebírat zásadité látky nutné k neutralizaci kyselin z jiných tkání. Jedná se například o kosti, cévy nebo pojivové tkáně. Právě zde začínají problémy.

Jak překyselení organismu škodí

  • Dlouhodobé odčerpávání zásaditých minerálů z kostí a cév za účelem neutralizace překyselení má za následek zvýšenou lomivost kostí a praskání cév.
  • Usazování přebytečných kyselin například v pojivových tkáních tělo výrazně zatěžuje.
  • V úložištích kyselého odpadu se dobře daří škodlivým mikroorganismům, včetně plísní a parazitů. V překyseleném těle je téměř vždy přítomen zánět.
  • Buňky v překyseleném organismu častěji odumírají, probíhá proces předčasného stárnutí.
  • Překyselení způsobuje tzv. vegetativní acidózu, která se projevuje únavou, rychlým úbytkem sil, neúměrně dlouhou potřebou regenerace, podrážděností atd.

Stav překyselení se vyplatí zvrátit

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale chronické překyselení je zhruba v 90% případů buď přímou příčinou onemocnění, nebo se alespoň na vzniku a průběhu onemocnění podílí. To už opravdu stojí za zamyšlení.

Dobrou zprávou ovšem je, že úpravou životosprávy a následným doplněním zásaditých látek lze tento nepříznivý stav většinou zvrátit. Následně pak dochází k postupnému uzdravení celé řady zdravotních potíží. O tom, co je potřeba změnit a udělat, se dozvíte v některém z následujících článků.

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net