Lékořice – sladké dřevo, které léčí

Lékořice se v českých zemích začala pěstovat v 16. století a dnes u nás patří mezi nejznámější byliny. Rozšířena je hlavně v jižní Evropě a částech Asie, částečně také v Austrálii a na americkém kontinentě. Proslavila ji převážně nezaměnitelná nasládlá chuť. Čím nám tato bylinka kromě chuťového požitku může posloužit?

lekoriceNení toho málo. Lékořice podporuje tvorbu žaludečních šťáv a zároveň dobře léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy. Zároveň se používá při onemocnění ledvinovými kameny, při revmatismu, dně nebo artritidě.

Lékořice hubí škodlivé mikroorganismy

Mezi významné vlastnosti lékořice patří také její antivirový a antibakteriální účinek. Vykazuje dobré výsledky při hubení stafylokoků, streptokoků a kvasinek. Dokáže naředit hlen a podpořit jeho vykašlávání. Používá se proto k léčbě kašle u respiračních chorob. Kyseliny glycyrrhizové, která je v lékořici obsažená, je možné využít k léčbě virové hepatitidy. Působí rovněž jako ochrana jater.

pro zajímavost: Lékořice je asi 50x sladší než běžný řepný cukr.

Mezi účinky patří i podpora funkce nadledvinek

Za zřejmě nejznámější účinek lékořice lze považovat její schopnost podpory nadledvinek. Jedním z příznaků oslabení funkce tohoto orgánu je nízký tlak a hormonální nerovnováha. Lékořice dokáže stimulovat nadledvinky k produkci patřičných hormonů, díky čemuž působí v organismu protizánětlivě a obnovuje křehkou rovnováhu v hormonální oblasti. Harmonizaci nadledvinek lze podpořit spolu s užíváním lékořice rovněž podáváním vitamínů B1 a B5.

Užívání není vhodné pro každého

Při výčtu účinků této byliny nesmíme zapomenout i na její schopnost zvyšovat krevní tlak. To uvítají lidé, jejichž tlak se dlouhodobě pohybuje pod normou. Naopak jedinci se zvýšeným krevním tlakem by se měli užívání lékořice raději vyhnout. To samé platí i pro diabetiky, neboť lékořice ovlivňuje léčbu na snížení hladiny cukru v krvi nebo pro lidi se sníženou krevní srážlivostí.

tip: Při slabosti či nevolnosti způsobené nízkým tlakem vyzkoušejte jako první pomoc zapít lžičku rozemletého kořene lékořice.

Obecně platí, že délka jejího užívání by neměla přesáhnout 8 týdnů. Poté by měla následovat stejně dlouhá pauza, po které je možné se ke konzumaci opět vrátit.

Lékořici lze užívat jako odvar z rozmixovaného kořene (2 lžičky na 0,3 l převařené vody) nebo rozmixovaný kořen zkrátka důkladně rozkousat a polknout s douškem vody.

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net