Jablečný ocet – s čím pomáhá a jak ho užívat

Jablečný ocet patří mezi staletími osvědčený prostředek přírodní medicíny. Spektrum jeho příznivých účinků je poměrně široké. Podívejme se, v čem tedy může být našemu zdraví nápomocný.

JablkaBavíme-li se o žádoucích účincích octa, měli bychom mít na paměti, že se jedná skutečně o ocet jablečný, nikoli vinný, jenž lidskému zdraví naopak příliš neprospívá. Zdravotní účinky přináší nejlépe jablečný ocet domácí. V případě kupovaného by neměl obsahovat žádné stabilizátory a jakékoli další příměsi.

Zdravotní účinky a složení

Jablečný ocet se používá k redukci nadváhy, na svalové křeče, zvýšený krevní tlak, bolesti v krku, artritidu, zvýšenou hladinu cholesterolu nebo na podrážděný žaludek. Vhodný je také k nejrůznějším očistným kúrám.

Tip: Odvážní jedinci mohou jablečný ocet použít do nálevu pro klystýr. Začínáme jednou lžící na 1,5 l vody a s každou další aplikací dáváme o jednu lžíci více až do maximální výše 16 lžic. Smyslem této kúry je zbavit tlusté střevo škodlivých nánosů, zejména pak nechvalně známé kvasinky candida albicans, která jablečný ocet skutečně nesnáší. V průběhu kúry je však třeba počítat se zvýšeným podrážděním střevní stěny oproti klasickým klystýrovým nálevům.

Podobně jako třeba citronová šťáva působí jablečný ocet navzdory své kyselosti v organismu alkalizačně. Tímto mechanismem brání škodlivým účinkům překyselení a pomáhá neutralizovat přemíru kyselin uvolňujících se při redukčních dietách.

Jeho složení pochopitelně kolísá v závislosti na použitém druhu jablek. Vždy v něm ale nalezneme vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, biotin (vitamín H), kyselinu listovou a vitamín C. V menších množstvích je zde přítomen vápník, draslík, fosfor a železo.

Způsob užívání

Jablečný ocet užíváme tak, že 1 – 2 polévkové lžíce rozmícháme ve 2 – 3 dl vody a pijeme 1 – 3x denně. Poměr ředění můžeme samozřejmě uzpůsobit svým chuťovým požadavkům. Dobře se jablečný ocet hodí také k přípravě zeleninových salátů.