Detoxikace střev – proč je tak důležitá a jak se provádí

Střeva se řadí beze sporu k našim hlavním vylučovacím a detoxikačním orgánům. Dokud budou zanesená a plná toxinů, v podstatě se ani nemůžeme cítit zcela zdraví a plní energie. Stejně tak bude limitován i účinek jakékoli jiné detoxikace. Proč tomu tak je a jak to změnit?

střevaNaše střeva zodpovídají za trávení potravy, vstřebávání živin a odvod škodlivin. Kromě toho se ve střevním traktu nachází asi 80% našeho imunitního systému.

V případě dlouhodobě nevhodného stravování se na povrchu střev začne vytvářet hlenovitý povlak, natrávená potrava se na něm bude usazovat a vytvářet tzv. střevní kaly. Jejich tloušťka se může v průběhu času zvětšovat a postupně zhoršovat průchodnost střevního traktu. U značně zanesených střev mohou střevní kaly vážit až několik kilogramů.

Tyto usazeniny výrazně omezují vstřebávání nezbytných živin. Tělo tak může hladovět i navzdory nadměrnému příjmu potravy. V letitých nánosech střevních kalů probíhají hnilobné a kvasné procesy, jejichž toxiny pronikají skrze střevní stěnu do krevního oběhu a stávají se permanentním zdrojem znečištění a zatížení jater.

To je také důvod, proč by detoxikace střev měla stát vždy na prvním místě ozdravného procesu (snad s výjimkou očisty žaludku).

Mezi symptomy signalizující nutnost očisty střev patří únava, podrážděnost, nespavost, některé kožní potíže, alergie, zápach z úst, bolesti hlavy, záněty střev, chronické infekce pohlavních orgánů a bohužel i onkologická onemocnění.

Výplach střev jako tisíciletími prověřená technika

Klystýr neboli klyzma patří mezi historií ověřené procedury. Jeho praktikování je doloženo již u řady starověkých kultur. V současné praxi se jedná o na vyvýšeném místě zavěšený umělohmotný vak naplněný 1 až 2 litry vody, z něhož vede dolů hadička zakončená rektální trubičkou s regulačním ventilem, která se zavádí do konečníku.

Za pomoci ventilku se tekutina postupně vpouští do tlustého střeva a nechává se ideálně alespoň 10 minut působit. Pro úspěšnou očistu střev je nutné výplach provádět opakovaně. Podrobnější informace o provedení techniky si budete moci přečíst v některém z následujících článků.

Mezi výhody klystýru patří fakt, že je zdarma (nepočítáme-li náklady na pořízení irigační soupravy ve výši kolem dvou set korun) nebo možnost provádění očisty v soukromí domova.

Jako alternativa zde může posloužit tzv. hydrocolon terapie. Jedná se o podobnou proceduru prováděnou ve specializovaném zdravotnickém zařízení za asistence vyškoleného personálu.

Jako nevýhodu zde však můžeme vnímat absenci soukromí a určité finanční nároky.

Doplňky stravy jsou příjemnější a také dražší

I pro ty, kteří nechtějí zažívat žádný tělesný diskomfort, který bývá s výplachem střev spojený, existuje řešení. Jsou jím doplňky stravy. Při srovnatelné účinnosti nabízejí mnohem příjemnější způsob očisty střev. Pohodlí je však v tomto případě vyváženo finančními nároky, které jsou s užíváním potravních doplňků spojeny.

Jedná se zejména o detoxikační gely na bázi organického křemíku, které do sebe v trávicím traktu absorbují toxiny a umožní následně tělu je vyloučit. Nutný zde je výrazný odstup od jídla. Podobně jako v případě klystýru i zde je nutná opakovaná aplikace.

Další možnost představuje konzumace zeleného jílu. I ten je schopný při delším užívání zbavovat střeva toxinů a zároveň obohatit naše tělo o řadu prospěšných minerálů a stopových prvků. Doba užívání je však u zeleného jílu omezená na tři týdny s následnou čtvrtroční pauzou.

Bez vhodné stravy se detoxikace neobejde

Chceme-li svým střevům skutečně pomoci, měli bychom se vyhnout sladkostem, jakýmkoli chemicky upravovaným potravinám, produktům z bílé mouky a mléčným výrobkům (vyjma zakysaných), neboť přispívají k tvorbě hlenovitého povlaku. Zároveň bychom měli výrazně omezit konzumaci masa vzhledem k dlouhé době, po kterou maso prochází naším trávicím traktem a způsobuje tak hnilobné procesy.

Stejně jako lze dlouhodobě nevhodným stravováním zanášet střeva toxiny, můžeme naopak vhodně volenou stravou střeva čistit nebo znečištění alespoň předcházet. Vhodné je konzumovat dostatek vlákniny, která působí na střevní stěnu jako očistný kartáč a zároveň podporuje střevní peristaltiku.

Ideální jsou v tomto případě ovocné nebo zeleninové saláty, které kromě dostatku vlákniny zásobují naše tělo cennými vitamíny, minerály a enzymy. Kromě toho udržují žádoucí pH. Mezi potraviny ohleduplné k našim střevům patří také bezlepkové obiloviny, jako jsou jáhly nebo pohanka. Z hutnějších potravin můžeme konzumovat v rozumné míře ořechy nebo semena.

I když se většinou jedná o výrazný zásah do navyklého způsobu stravování, jde o základní opatření, bez kterého se detoxikace střev zkrátka neobejde. Čistit výše popsanými způsoby střeva a zároveň si je zanášet nevhodnou stravou poněkud postrádá smysl. Na druhé straně však platí, že samotná strava bez uvedených detoxikačních postupů může střevní trakt čistit několik let. Ideální se proto jeví spojení žádoucích stravovacích návyků v kombinaci s popsanými možnostmi. Vaše tělo vám za takový přístup bude vděčné.

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net